Kako ukloniti bol u donjem delu leđa? Saveti za brzo olakšanje

bol u ledjima

Kičma kao nosivi stub tela često trpi zbog slabe muskulature, lošeg držanja, degenerativnih promena i povreda. Budući da je taj bol često znak za uzbunu koji ukazuje na različite probleme, važno je pronaći pravi uzrok i način lečenja.

Pravilno sprovođenje vežbi za olakšanje bolova u leđima može pomoći da se smanji nelagoda i povrati fleksibilnost. Veoma je važno biti aktivan i održavati fizičku kondiciju kako bi se bol u donjem delu kičme držao pod kontrolom.

Uzroci bola u donjem delu leđa

Identifikovati uzroke bola u donjem delu leđa je ključno za pravovremeno i adekvatno zbrinjavanje.

Različiti su faktori koji mogu doprineti ovom problemu i važno je prepoznati ih kako bi se bol efikasno smanjio i sprečio. Savetujemo da se posvetite pažnji svakom pojedinačnom uzroku kako biste poboljšali kvalitet života.

[su_table responsive=“yes“]

Faktor Opis Moguće posledice Preventivne mere
Nepravilan položaj tela Uzrokovan nepravilnim sedenjem i podizanjem tereta. Povećan rizik od povreda kičme, bol u donjem delu leđa. Pravilno držanje tela, ergonomija, edukacija o dizanju tereta.
Loša fizička kondicija Slabi mišići leđa ne pružaju adekvatnu podršku kičmi. Veći rizik od bola u donjem delu leđa. Redovno vežbanje, jačanje mišića leđa.
Povrede i traume Padovi, nesreće i slične situacije koje mogu oštetiti kičmu i leđa. Povrede kičme, dugoročne posledice ako se ne leče na vreme. Pravovremena medicinska pomoć, prevencija povreda.
Degenerativne promene Bolesti poput artritisa i osteoporoze menjaju strukturu kičmenih diskova. Bol, smanjenje pokretljivosti. Rano prepoznavanje simptoma, lečenje, fizička aktivnost.

[/su_table]

Vežbe i istezanje za bol u donjem delu leđa

Bol u donjem delu leđa može znatno uticati na kvalitet života, ali pravilne vežbe i istezanje mogu pružiti brzo olakšanje.

Redovno vežbanje ciljanih mišićnih grupa doprinosi opuštanju mišića leđa i smanjenju bola. U nastavku su neke od najefikasnijih vežbi koje možete raditi kod kuće.

Pročitajte i Obloge za bol u grlu; Kako koristiti biljke i sastojke iz kuhinje?

Vežba 1: Sedenje sa peškirom

@majstorzaledja

PEŠKIROM PROTIV POGRBLJENOSTI 🎯💪🏼 Obzirom da je pogrbljenost učestala pojava kod svakog čoveka, mi vam otkrivamo još jedan trik sa peškirom kako biste imali prava leđa. #majstorzaledja #popravka #fyp #beograd

♬ The Banjo Beat, Pt. 1 – Ricky Desktop

Ova vežba je idealna za rasterećenje donjeg dela leđa.

Sedenje sa peškirom postavljenim ispod kolena pomaže u pravilnom držanju kičme i smanjuje napetost u mišićima. Ostanite u ovom položaju nekoliko minuta svakodnevno i primetićete olakšanje.

Vežba 2: Ležanje sa jastukom

Položaj ležanja sa jastukom ispod karlice doprinosi pravilnijem istezanju mišića donjeg dela leđa.

Ova poza pomaže u smanjenju bola i opuštanju mišića. Ležite u ovom položaju 10-15 minuta dnevno za najbolje rezultate.

Vežba 3: Dosezanje prstiju

Dosezanje prstiju ne samo da jača mišiće donjeg dela leđa, već i povećava fleksibilnost, prevenirajući tako povrede.

Stanite pravo, savijte se napred i pokušajte da dosegnite prste na nogama. Držite ovu poziciju nekoliko sekundi pre nego što se polako vratite u početni položaj.

Vežba 4: Akupresurna tačka iza kolena

Primena akupresure na tačku iza kolena može pomoći u smanjenju bola u donjem delu leđa.

Masirajte ovu tačku nekoliko minuta svake večeri kako biste osetili olakšanje. Ovakva akupresura za leđa može biti izuzetno korisna za opuštanje mišića leđa.

Vežba 5: Teniska loptica za zadnjicu

Korišćenje teniske loptice za masažu specifičnih grupa mišića ispod zadnjice može pomoći u smanjenju napetosti i bola.

Stavite lopticu ispod zadnjice dok sedite na podu i lagano rotirajte svoje telo kako biste masirali područje. Ovu vežbu možete raditi nekoliko puta dnevno za najbolje rezultate.